Супа топчета

Както писах преди време в рецептата за пилешка супа, и класическа рецепта за супа топчета май не съществува – само много варианти за приготвянето ѝ. Аз лично предпочитам точно супата топчета да не е бистра, а леко застроена. И да има пресен магданоз, разни други подправки… да е ароматна.
Това, което обикновено не ми харесва в супата топчета, която се предлага по заведенията е, че самите топчета не са подправени. Когато в каймата не се сложи малко ориз, подправки и лук, месото остава безвкусно. И хубавата кайма да придава на самия бульон прекрасен аромат, то често топчетата биват отделени от супата “за да не развалят вкуса”. Така поне правехме като деца ние с брат ми, когато не бяхме доволни от купешката супа топчета :)

Проверявайки в какви други варианти се предлага тази супа по света, попаднах на ей тази прекрасна рецепта за пасирани зеленчуци с топчета от кайма. Изглежда страхотно, слагам я в списъка с рецепти за приготвяне. Ако някой я направи преди мен, нека сподели резултатите, бих се радвала :)

Стига с отклоненията, ето я рецептата за супа топчета, която приготвям аз. Всичко е импровизация, а подправките са тези, които най-често използваме в супички в България (или поне в моето семейство е така).

Продукти:

250 гр. кайма смес

1 голяма глава лук

1 морков

4 средно големи картофа

2 с. л. ориз

6 с. л. брашно

5 с. л. кисело мляко

сол, чубрица, черен пипер, бял риган, целина, пресен магданоз

В голяма купа смесваме каймата, 1/3 от лука (настърган или нарязан на много ситно), измития ориз, сол, чубрица и черен пипер. Омесваме добре каймата. Оформяме малки топчета за супата и ги овалваме леко в брашно (за да са по-устойчиви). В 1.4 л. подсолена вряща вода изсипваме останалия лук и морковите, нарязани на малки кубчета. Умишлено не добавям мазнина, тъй като каймата, която използвам е смес и отделя достатъчно. След няколко минути внимателно слагаме топчетата от кайма да врят. След още няколко минути добавяме нарязаните на кубчета картофи. Похлупваме и оставяме на слаб огън около 20 минути. Пробваме дали топчетата и зеленчуците са уврели. Ако да – подправяме на вкус. С останалото ни от овалването на топчетата брашно и киселото мляко правим кашичка-застройка, която на тънка струйка изсипваме в супата. Оставяме да поври още 3-4 минути, след което махаме от огъня и подправяме с пресен магданоз. Супата се консумира топла и може да изтрае в хладилника до 2-3 дни.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.